Галя СКИБАН

Золочівський Замок
Проїхавши всього близько 70 км по Львівській трасі на схід чи звернувши близько Ясенів по трасі Київ – Чоп, ви потрапите в маленьке, але дуже затишне містечко Золочів, у якому кожен камінь, кожен клаптик землі просочені багатою й часом дуже жорстокою історією. Так, чимало цікавих історичних місць і пам’яток у Золочеві. Але одним із найвиразніших, що пройшов такий же довгий шлях як і саме місто, є Золочівський замок, що знаходиться в межах міста на вул. Замковій. Недаремно він входить до так званої «Золотої підкови» Львівщини – туристичний маршрут серед трьох замків: Олеського, Підгорецького та Золочівського. Справедливості заради варто відзначити, що Золочівський замок – найскромніший серед цієї гордої трійці, але не менш значний як культурно-історична цінність.
Зародження Золочівського замку сягає корінням у глибоке середньовіччя, коли на вигідній для спостережень і оборони місцевості, через яку проходив один із важливих торговельних південно-західних шляхів, був побудований дерев’яний форпост. Поки в місті Золочів із блискавичною швидкістю змінювалися керівники, тоді ще Золочівська фортеця зазнала чимало ворожих набігів монголо-татар, кримських татар, турків і не раз заново відроджувалася з попелу. Так тривало досить довго, поки в 1599 році до влади в місті Золочів не прийшла польська багата дворянська родина Собеських. Із цього моменту за ініціативою глави сім’ї Марека Собеського Золочівська дерев’яна фортеця була повністю зруйнована, а на її місці розгорнулося широке будівництво потужного замку-фортеці з каменю, яке тривало не один десяток років...
Реставраційні роботи тривають у замку й до сьогодні. Але це швидше не засмучує, а навіть радує: нарешті багатюща подіями історія Золочівського замку дбайливо збирається й поміщена в гідну оправу. Дихання всіх подій, що відбулися, починаєш відчувати вже при вході на територію замку по дерев’яному містку над глибоким ровом. І от, пройшовши під склепіннями кам’яної арки, ми потрапляємо на широку алею, що розкриває нам мальовничий вигляд із Великого й Китайського палаців. Навіть той знаменитий сад у стилі пізнього Ренесансу, любовно закладеного Яном III, постаралися відновити в усій його первозданній красі. Яскрава зелень доглянутих газонів, посипані свіжим піском доріжки, акуратно підстрижені кущі, фонтани й вигини скульптур створюють парадоксальне відчуття затишку та спокою серед королівських фортифікаційних стін Золочівського замку.
Там же, на території саду, є й два таємничі камені, про походження яких ходить багато різних легенд. Не так давно ці камені привезли з лісу поблизу села Новосілки. Таємничість їх полягає в тому, що один із них покритий малюнком у вигляді переплетених квіткового й тернового вінків як символ вічних сусідніх сторін буття – життя та смерті. Між цих вінків є невеликий отвір, покрутивши в якому свій палець, можна добитися виконання бажання матеріального (якщо повертати до Тернового вінка) або романтичного (якщо повернути палець до квіткового). На другому камені висічений готичними літерами загадковий текст, значення якого до сьогодні нікому не відоме.


Создан 20 авг 2010  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником