Галя СКИБАН

Олеський Замок
Олеський замок – видатна пам'ятка архітектури і історії XIII – XVIII ст. Понад шість століть стоїть він на високому пагорбі як свідок і учасник багатьох подій, що навічно ввійшли в історію.
По-різному складалася доля замку протягом довгого його існування.
Був він твердинею й воїном, що до останніх сил відстоював свою незалежність; був він бранцем, за володіння яким змагались королі; був він розкішним палацом, королівською резиденцією з притаманною їй пишністю, пихою й злочинністю; був він бунтарем, що виношував плани свого визволення.
І тепер, коли рідна земля, до якої навіки й міцно він приріс, стала вільною, замок перетворений на пам'ятку й служить своєму народові як скарбниця його історії й культури, як утілення його високого духу й таланту…

Уперше Олеський замок згадується в історичних джерелах 1327 р., коли він перейшов у володіння Юрія – сина мазовецького князя Тройдена та руської княжни Марії (дочки Юрія І), запрошеного боярами на галицько-волинський князівський престол після згасання роду Романовичів. Ця дата дозволяє припустити, що замок збудований одним із синів галицько-волинського князя Юрія Львовича – Андрієм або Левом.
Олеський замок, що стояв на межі Волині й Галичини, опинився на кордоні Литви й Польщі. За нього йшла постійна боротьба між цими державами. Відомо, що з 1340 р. замком володів литовський князь Любарт. У 1366 р. його відвойовує польський король Казимир Великий. А коли на троні опиняється його племінник Людовік – король польський і угорський, замок переходить до Владислава, князя Опольського. Останній, проводячи політику загарбання й окатоличення галицьких земель і добиваючись від Риму права на створення окремої галицької митрополії, передає в 1375 р. Олеську фортецю разом із Рогатином і Тустанню галицькому єпископу. Це викликало протест руського населення, і замок був захоплений повстанцями. Та ненадовго: уже в 1377 р. король розмістив тут угорські війська. Однак, як видно, їм тут не дуже повелося: через п'ять років, одразу ж після смерті Людовіка, вони за викуп залишають замок Любарту.
Для зміцнення свого становища на руських землях Польща й Литва в 1385 р. укладають договір – так звану Кревську унію – і об'єднуються в одну державу. Великий князь литовський Ягайло одружується з польською королевою Ядвігою й стає королем об'єднаної держави. Намісником на руських землях залишався брат короля – великий князь Свидригайло.
Та згодом між братами почалися суперечки. Руські бояри, які вороже ставилися до феодально-католицького засилля Польщі, підтримали Свидригайла.
Майже півстоліття Олеська фортеця була неприступною для польських магнатів. У 1431 р., коли Ягайло тримав в облозі Луцьк, князь Казимир Мазовецький рушив на Олесько. Але фортеця не піддалась. Оборону її очолив Івашко Преслужич із Рогатина. До селянських загонів приєдналися й місцеві бояри...
Унаслідок кількох шлюбних союзів між магнатськими сім'ями в 1605 р. Олеський замок з усіма навколишніми землями й маєтностями переходить до рук великого руського магната Івана Даниловича.
Замок за Івана Даниловича набрав майже сучасного вигляду. У 1613 р. він засновує містечко Сасів, а в Олеську будує першу школу й лікарню для селян. Звісно, усе це створювалося працею й коштом селян і ремісників. Для утримання тільки одного костьолу виділялося ціле село Розваж і збиралося по десятині від доходів із селян Йосипівки, Ожидова, Кутів, Сточина та Хватова.
Данилович був представником короля в Запорізькій Січі й намагався жити в злагоді з козацтвом. Це в нього на службі в Олеську був Михайло Хмель, батько Богдана. А коли Данилович став чигиринським старостою, то своїм підстаростою зробив Михайла Хмельницького, і тоді родина майбутнього гетьмана переселилася на хутір Суботів.
Під час визвольної війни українського народу під проводом Богдана Хмельницького селянсько-козацькі загони в 1648 р. звільняють Олесько. Феодали кидають насиджені місця й тікають...

У наш час замок відреставровано й тут розпочалося нове життя: створено музей-заповідник – відділ Львівської картинної галереї.


Создан 20 авг 2010  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником